למה אנשים מתכוונים באמת כשהם מחפשים “השקעה בטוחה”?

למה אנשים מתכוונים באמת כשהם מחפשים “השקעה בטוחה”?

בעולם הפיננסי, החיפוש אחר “השקעה בטוחה” הוא מסע שעושים אנשים רבים, אך המשמעות שלו יכולה להשתנות מאוד בין משקיעים שונים. המונח הזה, ששגור בפיהם של רבים, כולל בתוכו שלל משמעויות והשלכות שחשוב להכיר. אך האם באמת יש דבר כזה “השקעה בטוחה” ומה זה בכלל אומר? הנה כל מה שחשוב לדעת על השקעות בטוחות.

הבנת המושג “השקעה בטוחה”

עם מגוון ניואנסים והיבטים שונים, כמעט קשה להאמין שהמושג הפשוט “השקעה בטוחה”, אינו בעל משמעות פשוטה כלל.

דינמיקת סיכון ותשואה:

מהות ההשקעה היא איזון בין סיכון ותשואה. בדרך כלל, השקעה בטוחה מרמזת על סיכון נמוך יותר, אבל זה אומר בדרך כלל גם תשואות נמוכות יותר. פשרה זו היא אבן היסוד של אסטרטגיית ההשקעה.

שימור ההון:

עבור רבים, השקעה בטוחה פירושה שמירה על סכום הקרן. זה חיוני במיוחד עבור אנשים המתקרבים לפנסיה או עבור אנשים שאינם יכולים להרשות לעצמם לאבד את ההשקעה העיקרית שלהם עקב נסיבות אישיות.

אפשרויות פופולריות להשקעה בטוחה

אם אתם מחפשים אפיקי השקעה בטוחים יחסית, אלה כמה אפשרויות שכדאי לחקור ולהכיר:

אגרות חוב ממשלתיות:

אפיק השקעה זה נחשב לאחת ההשקעות הבטוחות ביותר. איגרות חוב ממשלתיות, במיוחד ממדינות יציבות, הן נקודת מוצא למשקיעים שונאי סיכונים. הן מבטיחות תשואות קבועות ומגובות על ידי הממשלה, מה שמפחית את הסיכון למחדלים והפסדים.

פק”מים ותוכניות חיסכון:

אפשרות חיסכון זו, אינה מהווה השקעה של ממש אלא מקום חניה לכסף שלכם. אמנם אנשים רבים בוחרים באפשרות זו בשל הפשטות שלה וההגנה שמציעים מוסדות בנקאיים, אך חשוב לדעת שאם אתם מחפשים אפיק  השקעה שעזור לכם להגדיל את ההון שלכם, זה כנראה לא המוצר הנכון עבורכם. פק”מ ותוכניות חיסכון בנקאיות לרוב מציעים תשואות נמוכות בהשוואה לאפיקי השקעה אחרים ולכן לא מהווים אלטרנטיבה אטרקטיבית להשקעה והגדלת הון לאורך זמן.

מתכות יקרות:

זהב וכסף היו היסטורית מקלט בטוח, במיוחד בתקופות של סערה פוליטית וכלכלית. מדובר בנכסים מוחשיים אך כאלה שאינם מייצרים הכנסה כמו ריבית או דיבידנדים.

ההיבט הפסיכולוגי של השקעות בטוחות

הרעיון של השקעה בטוחה הוא לא רק פיננסי אלא גם פסיכולוגי. משקיעים רבים מחפשים תחושת ביטחון ושלווה, תוך הימנעות מהלחץ של שווקים הפכפכים. החיפוש הזה אחר שלווה ותחושת ביטחון יכול לפעמים להוביל לאסטרטגיות השקעה שמרניות מדי, שעלולות להניב תשואות נמוכות יותר שאינן נלחמות באינפלציה ביעילות, מה שמביא אותנו לסעיף הבא.

אינפלציה: הכירו את האויב הנסתר של הכסף שלכם

היבט קריטי שלעתים קרובות מתעלמים ממנו הוא השפעת האינפלציה על ההשקעות. אפילו השקעה ‘בטוחה’ יכולה להיות מסוכנת אם היא לא עומדת בקצב האינפלציה, מה שמוביל לירידה בכוח הקנייה לאורך זמן. לכן, השקעה בטוחה אידיאלית צריכה לשמור או להגדיל את כוח הקנייה של המשקיע.

גיוון: מפתח לביטחון 

תיק מגוון הוא אחת האסטרטגיות היעילות ביותר להפחתת סיכונים. על ידי פיזור השקעות בין סוגי נכסים שונים, משקיעים יכולים להפחית את ההשפעה של ביצועים גרועים בכל נכס בודד. אסטרטגיה זו חיונית בבניית תיק השקעות בטוח.

אופק זמן וסובלנות לסיכון

הגדרת הביטחון בהשקעות תלויה גם באופק הזמן של המשקיע ובסובלנות שלו לסיכון. משקיעים עם אופק זמן ארוך יותר יכולים בדרך כלל להרשות לעצמם לקחת על עצמם יותר סיכונים, מכיוון שיש להם זמן להתאושש משפל בשוק. לעומת זאת, משקיע לטווח קצר עשוי לתעדף שימור הון על פני צמיחה.

השקעות בטוחות בנוף הכלכלי של ישראל

בהקשר של ישראל, עם הדינמיקה הכלכלית והגיאופוליטית הייחודית של המדינה, הרעיון של השקעה בטוחה עשוי להשתנות. גורמים כמו יציבות אזורית, חוזק מטבע ומדיניות כלכלית מקומית משפיעים במידה ניכרת על מהי השקעה בטוחה בארץ. יועצי השקעות מקצועיים ומנוסים יודעים לבחון את כל ההיבטים של אפיק השקעה כדי לאמוד את רמת המסוכנות שלו עבור כל משקיע.

מגמות מתפתחות בהשקעות בטוחות

עם השווקים הפיננסיים המתפתחים, צורות חדשות של השקעות ‘בטוחות’ צצות. אלה כוללים קרן השקעות אלטרנטיביות, קרנות אינדקס, המציעות חשיפה למדד שוק רחב ובדרך כלל בעלות סיכון נמוך יותר ממניות בודדות. בנוסף, השקעות ממוקדות אג”ח ירוקות ו-ESG (סביבה, חברתי וממשל) זוכות לפופולריות כאפשרויות השקעה בטוחות יותר הכוללות אחריות חברתית.

סיכום ומסקנות

החיפוש אחר “השקעה בטוחה” הוא חיפוש אחר יציבות וביטחון בעולם הפיננסי. זה כרוך בהערכה מדוקדקת של סיכון, תשואה, השפעת אינפלציה ויעדים פיננסיים אישיים. ההשקעה הבטוחה האידיאלית משתנה מאדם לאדם, מושפעת מסובלנות הסיכון האישית של כל משקיע, אופק ההשקעה והתנאים הכלכליים השוררים באותה עת. הבנת ההיבטים הללו חיונית בניווט בעולם ההשקעות המורכב ובמציאת האיזון הנכון בין ביטחון כלכלי וצמיחה.

חברת wise מספקת שירותי ייעוץ וניהול השקעות איכותיים ומדויקים לכל אדם ולכל משפחה. מומחי ההשקעות שלנו עורכים שיחות ייעוץ מקיפות ומעמיקות אשר מסייעות להבין את הצרכים, העדפות והמאפיינים האישיים של כל משקיע כדי לתכנן עבורו מפת השקעות מיטבית שמתאימה לצרכים הייחודיים שלו. 

בין אם אתם מחפשים השקעות בטוחות או כאלה בעלות פוטנציאל תשואה גבוהה, אנחנו נסייע לכם ביצירת תיק ההשקעות המדויק ביותר עבורכם. לפרטים נוספים, צרו איתנו קשר.

אפעל 6, פתח תקווה

פקס: 073-7684148

076-5401115

sherut@wise-fp.co.il

WordPress Video Lightbox Plugin