מהן קרנות השקעה אלטרנטיביות ולמי הן מתאימות?

קרנות השקעה אלטרנטיביות מתמקדות בעיקר בקרנות לא סחירות. עבור אלו שרוצים לגוון את תיק ההשקעות שלהם או מעדיפים להימנע ממסחר בבורסה, קרנות השקעה לא סחירות מהוות אלטרנטיבה מצוינת המציעה שלל אפשרויות. 

קרנות לא סחירות לעומת קרנות סחירות

כאשר למשקיעים יש הון להשקיע, יש המון שיקולים שעומדים בפניהם לפני שהם בוחרים את אפיקי ההשקעה המתאימים עבורם. בנוסף לבחירות הנדונות בתדירות גבוהה יותר לגבי ניהול ההשקעות, סוגי נכסים וסוגי המניות, על המשקיעים לשקול גם איזו מעטפת מתאימה יותר לצרכיהם.

בספקטרום ההשקעות, קיים מגוון גדול של אפשרויות העומדות בפני משקיעים פרטיים. משקיעים בטווח גילאים רחב, פרק זמן ההשקעה, פרופילי סיכון ויעדים פיננסיים קצרים וארוכי טווח – לכולם יש מענה בשלל אפשרויות השקעה שמתאימים להעדפות ולצרכים של כל משקיע. יתרה מכך, משקיעים יכולים לעשות שימוש בסוגי נכסים שונים ובאמצעי השקעה שונים שבאמצעותם יוכלו לחפש את הדרך המועדפת עליהם בדרך לעתידם הפיננסי. אחד הגורמים הרבים שעל משקיעים לקחת בחשבון בקבלת החלטת השקעה העונה על צרכיהם האישיים הוא האם ברצונם להשקיע במכשיר נסחר, או במוצר שאינו נסחר בבורסות.

ברוב המגזרים של שוק ההשקעות המסורתי בכללותו, ההחלטה בין מכשירי השקעה סחירים ללא נסחרים אינה קיימת או שהיא מהווה שיקול מינימלי. הסיבה לכך היא שההשקעות המרכיבות את תיק הקרן נסחרות בדרך כלל בעצמן, מה שהופך את ההחלטה של ​​מנהל ההשקעות לפשוטה מאוד בכל הנוגע למעטפת ולתפוצה של הקרן.

חלק אחד בשוק ההשקעות הגדול שבו קיים מקרה חריג הוא בשוק קרנות השקעה אלטרנטיביות. מנהלי נכסים חלופיים מבקשים בדרך כלל לנצל את פרמיית התשואה הקשורה בהחזקת נכסים לא נזילים. ככאלה, אפיקי השקעה אלטרנטיביים יכולים לתת מענה שונה למטרות של המשקיעים.

קרנות סחירות 

קרנות השקעה הנסחרות בבורסה הן ללא ספק נפוצות הרבה יותר. למעשה רוב המשקיעים הפרטיים אינם מודעים כלל לאפשרויות ההשקעה באפיקים לא סחירים.

המאפיינים העיקריים של קרנות נסחרות הם כדלקמן:

  • רשומות – קרנות השקעה נסחרות רשומות בבורסה ציבורית, כגון NYSE או NASDAQ.
  • נזילות – ניתן למכור קרנות השקעה בכל יום שבו הבורסה הציבורית שבה היא רשומה פתוחה למסחר, בתנאי שיש קונה.
  • תמחור שוק – קרנות נסחרות נרכשות ונמכרות במחיר שנקבע על ידי השוק הפתוח. מחיר המניה עשוי להיות גבוה או נמוך מהשווי הנכסי הנקי של הקרן בהתאם לכוחות השוק.

קרנות לא סחירות

עבור מנהלי השקעות שמשקיעים בנכסים חלופיים כגון אשראי, נדל”ן, משאבי טבע או נכסים פיזיים, ייתכן שלא הגיוני לרשום קרן בבורסה ציבורית אם נכסי הבסיס אינם עוברים הערכות שווי תכופות. המאפיינים העיקריים של קרנות לא סחירות הם כדלקמן:

  • לא רשומות – קרנות השקעה לא סחירות נרכשות ישירות ממנהל הקרן והן אינן נרכשות ונמכרות באופן חופשי בבורסה ציבורית.
  • לא נזילות – בשל האופי הבלתי נזיל של הנכסים שהקרנות משקיעות בהם, ייתכן שלא ניתן יהיה לפדות מניות בהשקעות אלו בקלות. החל מתקופה ארוכת השנים של תוכניות השתתפות ישירות ועד להצעות רכישה חוזרות של 90 יום של כמה קרנות אינטרוולים, קרנות לא סחירות יהיו הרבה פחות נזילות מהמקבילות הנסחרות שלהן.
  • תמחור NAV – מכיוון שאין שוק משני לקרנות השקעה שאינן נסחרות, הן נרכשות ונפדות בדרך כלל לפי הערך הנכסי הנקי של הקרן או במחיר הנגזר משווי הנכס הנקי.

סוגים מסוימים בקרנות השקעה, למשל קרנות נדל”ן, עשויים להיות זמינים הן בצורות נסחרות והן בצורות שאינן נסחרות. כל אחד מכלי ההשקעה הללו מגיע עם יתרונות וחסרונות משלו. בשל כך, משקיעים רבים שתוהים איפה להשקיע כסף ישתמשו בשניהם בחלקים שונים של תיקי ההשקעות שלהם כדי להשיג מטרות שונות. כאשר מעריכים את בחירת ההשקעה שלהם, על המשקיעים לעבוד עם יועץ השקעות מקצועי ומיומן כדי לקבוע איזו מעטפת השקעות מתאימה יותר לנכסי הבסיס וליעדי ההשקעה שלהם.

להשקיע בנדל”ן ברחבי העולם מבלי לצאת מהבית: הכירו את קרנות REIT

REIT לא נסחר הוא סוג של שיטת השקעה בנדל”ן שנועדה להפחית או לבטל מס תוך מתן תשואות על נדל”ן. קרן ריט לא סחירה אינה נסחרת בבורסה לניירות ערך ובשל כך היא אינה נזילה למשך פרקי זמן די ארוכים.

הציפייה מהשקעה ב- REIT היא שהמשקיע יראה בסופו של דבר הכנסה מתיק הנדל”ן שלו, כאשר שכר הדירה הוא מקור ההכנסה הנפוץ ביותר. סוגי הנכסים שקרן REIT לא סחירה משקיעה בהם בשלב מוקדם עשויים להיות לא ידועים למשקיעים ורכישות הנכס הראשוניות עשויות להתבצע באמצעות מאגר עיוור, שבו המשקיעים אינם יודעים את הנכסים הספציפיים שמתווספים לתיק התוכנית .

פדיון מוקדם של קרן ריט לא סחירה יכולה להיות כרוכה בעמלות גבוהות שיכולות להוריד את התשואה הכוללת. בדומה לקרן ריט הנסחרת בבורסה, קרנות ריט שאינן סחירות כפופות לאותן דרישות IRS הכוללות החזרה של לפחות 90% מההכנסה החייבת במס לבעלי המניות.

למרות שהן אינן נסחרות בבורסות לניירות ערך לאומיות כלשהן, קרנות ריט לא סחירות עדיין חייבות להיות רשומות ברשות לניירות ערך והן גם נדרשות לבצע הגשות רגולטוריות סדירות ותקופות הכוללות דוחות רבעוניים ושנתיים וכן הגשת תשקיף.

קרנות REIT שאינן נסחרות עלולות להישאר בלתי נזילות במשך שנים לאחר הקמתן, מכיוון שהן אינן נסחרות בבורסות לאומיות וייתכן שאין להן הכנסה קבועה בהתחלה. חלוקות תקופתיות לבעלי מניות של קרנות REIT שאינן נסחרות עשויות להיות מסובסדות ברובן על ידי כספים שאולים. חלוקות כאלה אינן מובטחות לתשלום ועשויות לעלות על תזרים המזומנים התפעולי של REIT. הדירקטוריון של קרן ריט לא סחירה יכול להחליט אם לשלם או לא לשלם חלוקה ואיזה סכום יינתן.

ישנן שלל אפשרויות להשקעות אלטרנטיביות באפיקים שאינם נסחרים בבורסה וחקן עשויות להיות אידיאליות עבור משקיעים מסויימים או כחלק מתיק השקעות. על מנת ליצור פורטפוליו השקעות שמתאים בדיוק עבורכם ומשרת היטב את העדפותיכם תוך מיקסום של פוטנציאל ההשקעה, צרו איתנו קשר עוד היום ואחד מיועצי ההשקעות שלנו ישמח ליצור עבורכם תיק השקעות מיטבי המותאם עבורכם. 

אפעל 6, פתח תקווה

פקס: 073-7684148

076-5401115

sherut@wise-fp.co.il

WordPress Video Lightbox Plugin