ניהול השקעות ואסטרטגיות ניהול סיכונים עבור המשקיע המודרני

ניהול השקעות ואסטרטגיות ניהול סיכונים עבור המשקיע המודרני

לנוכח התנודתיות ואי הוודאות המאפיינות את שווקי ההון הגלובליים בעידן הנוכחי, הפך ניהול סיכונים למיומנות קריטית עבור כל משקיע שרוצה לצלוח את סערות השוק ולבנות עושר אמיתי לטווח ארוך. 

במאמר זה נסקור את האסטרטגיות והכלים המתקדמים ביותר כיום לניהול סיכוני השקעה, שיאפשרו לכם לבצר את תיק ההשקעות שלכם ולהתמודד עם המשברים והאתגרים שאולי תפגשו בהמשך הדרך.

1.הבסיס: פיזור נכסים 

העיקרון החשוב ביותר בהקשר של ניהול סיכונים הוא פיזור רחב ככל האפשר של נכסי ההשקעה בתיק. פיזור בין מספר גדול ככל הניתן של נכסים, מנפיקים, מגזרים, אזורים גיאוגרפיים וכדומה, יוצר הגנה טבעית בפני תנודתיות ומשברים הפוקדים נכסים ספציפיים.  

כדי להשיג פיזור אפקטיבי יש לבחון את החשיפה לסיכונים השונים (סיכון שוק, סיכון אשראי, סיכון מטבע וכו’) ולוודא שאין חשיפת יתר בלתי מוצדקת לאף אחד מהם. ככלל אצבע טוב, משקיעים צריכים לשאוף לפיזור של לפחות 8-12 נכסים שונים.

2.ויתור על פוטנציאל תשואה לטובת הקטנת סיכון

לעיתים כדאי למשקיע לוותר במודע על חלק מפוטנציאל התשואה של השקעות מסוימות, תמורת הפחתה משמעותית של הסיכון. לדוגמה, במקום השקעה ישירה במניות ניתן להשקיע באופציות כיסוי (Protective puts) או לרכוש קרן מחקה מדד (ETF) העוקבת אחר המדד כולו במקום מניות ספציפיות.

3.גידור בנגזרים

שימוש בנגזרים פיננסים (כגון אופציות, חוזים עתידיים וכד’) למטרות גידור, מאפשר לנטרל או למזער חשיפות לסיכוני שוק בנכסים / תיקים ספציפיים. לדוגמה, רכישת אופציות מכר על מניות החברה תגן עליכם מפני ירידות חדות במחיר המניה.

4.נטרול סיכוני מטבע

אחד הסיכונים הבולטים כיום למשקיע הישראלי הוא סיכון שער החליפין דולר – שקל. ניתן לנטרל סיכון זה על ידי השקעה מקבילה בנכסים צמודי מט”ח.

5.אג”ח צמודות מדד 

המדד בישראל עולה בכ-2-3 אחוזים בממוצע לשנה. השקעה חלקית באגרות חוב צמודות מדד מאפשרת לנטרל חלק מסיכון האינפלציה ולשמור על כוח הקנייה הריאלי של הכסף המושקע.

6.גיוון טכנולוגי

גיוון הנכסים גם על ציר הזמן חיוני למזעור תנודתיות וסיכון ענפי. רצוי לגוון את סוגי החברות והטכנולוגיות שאתם משקיעים בהן כך שיהיה ייצוג הן לענפים בוגרים ויציבים והן לענפי צמיחה חדשניים, עם דגש על פיזור בתוך כל קבוצה.

7.מדיניות השקעה מוגדרת היטב 

הגדרת מדיניות השקעות ברורה הכוללת כללי אצבע לגבי פיזור והקצאת נכסים, שיעורי חשיפה מקסימליים לסיכונים שונים, תהליכי קבלת החלטות ועוד, יכולה לשמש כמצפן ולמנוע טעויות קריטיות הנובעות מהחלטות אימפולסיביות או מבוססות על רגשות.

8.בקרות ודיווח שוטף

ניהול השקעות וביצוע בקרות שוטפות על תיק ההשקעות שלכם חיוני כדי לוודא שהוא עדיין עומד בכללים ובמגבלות שהוגדרו במדיניות ההשקעה. 

לדוגמה, אם הוגדר שאחוז החשיפה למניות לא יעלה על 60% מהתיק, יש לבדוק באופן תדיר שאכן כך המצב ולבצע פעולות מתקנות במידת הצורך.

כמו כן, דיווח שוטף על ביצועי התיק ורמת הסיכון שלו בהשוואה למדדי ייחוס רלוונטיים, מסייע באיתור סטיות ומגמות בלתי רצויות ונקיטת פעולה מהירה לתיקונן.

9.ניהול תזרים מזומנים

שמירה על כרית נזילות הולמת בתיק ההשקעות, בצורת מזומנים או נכסים סחירים ברמות סיכון נמוכות, מאפשרת למשקיעים לעמוד בהתחייבויותיהם השוטפות מבלי למכור נכסים מניבים בהפסד בעתות שפל בשווקים. 

בנוסף, כרית נזילות נותנת מרווח תמרון לנצל הזדמנויות שיופיעו בשווקים לרכישות אטרקטיביות נוספות של נכסים איכותיים כאשר מחיריהם יורדים באופן זמני.

10.גיוון בגישות בהשקעה

פיזור בין גישות השקעה שונות ולעיתים אף מנוגדות (Value Investing לעומת Momentum Investing למשל) יכול להפחית תנודתיות בתיקי המשקיעים. כך לדוגמה, ניתן למזג בתוך התיק מניות שנרכשו על בסיס מכפיל רווח נמוך (ערך) יחד עם מניות בולטות בצמיחתן (מומנטום).

11.ביטוח השקעות

קיימים כיום בשוק מוצרים פיננסיים מסויימים המעניקים כיסוי ביטוחי מפני ירידות חדות בשווקי ההון תמורת פרמיה, בדומה לביטוח רכב או דירה. מוצרים אלו יקרים יחסית אך יכולים להוות רשת הגנה אחרונה בפני אסונות שוק קיצוניים.

12.עבודה עם יועץ השקעות מומחה

אחת האסטרטגיות הטובות ביותר להפחתת סיכונים בתיק ההשקעות ויצירת חיסכון פיננסי הולך וגדל, היא הסתייעות ביועץ השקעות מקצועי.

יועץ השקעות מומחה מביא איתו ניסיון רב שנים בניהול תיקי השקעות. בניגוד למשקיע עצמאי, ליועץ יש את הניסיון, הראייה הרחבה והפרספקטיבה הנכונה להתבונן על מצב השווקים והנכסים הספציפיים, ולאמוד נכונה את הסיכונים והסיכויים.

בנוסף לזיהוי הזדמנויות וניהול השקעות בפועל, יועץ מקצועי יסייע לכם בניסוח מדיניות השקעה ברורה המתאימה לדרישות ולסיבולת הסיכון שלכם, בפיזור ובניהול הסיכונים באופן שוטף, ובקיום בקרות על התיק כדי לוודא עמידה בכללים שנקבעו.

גם בתקופות של חוסר וודאות גבוה במיוחד בשווקים, כאשר הרגשות נוטים לא פעם לגבור על קולות ההיגיון, יועץ מנוסה ואובייקטיבי יסייע לכם לשמור על קור רוח ולבצע בחירות השקעה נבונות לטווח הארוך.

לסיכום

יישום נכון של אסטרטגיות מגוונות לניהול ומזעור סיכונים הוא המפתח להגנה אפקטיבית על הון המשקיעים בתקופה מאתגרת של שווקים דינאמיים במיוחד ובלתי צפויים. שילוב האסטרטגיות והכלים שציינו יאפשר לכם ליצור ולנהל תיק השקעות עמיד ואיכותי שיוכל לצלוח גם את הסערות הקשות ביותר.

בחברת wise תוכלו למצוא יועצי השקעות מיומנים ומקצועיים שילוו אתכם בתהליך בניית וניהול תיק ההשקעות שלכם כדי שתוכלו להפחית סיכונים וליהנות מהפירות בבוא היום. לפרטים נוספים, צרו איתנו קשר.

אפעל 6, פתח תקווה

פקס: 073-7684148

076-5401115

sherut@wise-fp.co.il

WordPress Video Lightbox Plugin