תכנון תקציב משפחתי: מדוע זה חשוב כל כך?

החשיבות של עריכת תקציב משפחתי היא גבוהה לאין שיעור. אם אתם ומשפחתכם רוצים ביטחון כלכלי ושקט נפשי, הקפדה על תקציב משפחתי היא הפתרון.

אם אתם כמו רוב האנשים, כנראה שאתה לא עוקבים אדוקים אחר עצות פיננסיות של מומחים לתכנון וניהול תקציב. תקציב משפחתי הוא פשוט תוכנית כלכלית שלוקחת בחשבון הכנסות והוצאות נוכחיות ועתידיות.

תקציב שומר על ההוצאות שלכם ומוודא שהחיסכון שלכם יציב וסולל עבורכם מסלול אופטימי לעתיד.

עדיין לא השתכנעתם? להלן 6 סיבות טובות מדוע כל משפחה צריכה ליצור תקציב ולעמוד בו.

  1. ניהול תקציב עוזר לכם להיצמד למטרות שלכם

תקציב מסודר עוזר לכם להבין את היעדים ארוכי הטווח שלכם ולפעול לקראתם. אם אתם פשוט נסחפים ללא מטרה בחיים, מבזבזים את כספכם על כל בגד או חפץ שתופס את עיניכם, איך תצליחו לחסוך מספיק כסף כדי לממן לימודים אקדמאים לילדיכם או לצבור הון עצמי לרכישת דירה?

ניהול תקציב מאלץ אתכם למפות את היעדים שלכם, לחסוך כסף, לעקוב אחר ההתקדמות שלכם ולהפוך את החלומות שלכם למציאות. זה אמנם עשוי להיות מאתגר כאשר תראו בגד יפייפה בחנות הראווה או כשיוצא משחק חדש ל-Xbox אבל זה יאפשר לכם לראות את המטרה הגדולה שלכם ששווה הרבה יותר מכל חפץ.

  1. תקציב מסודר עוזר להבטיח שלא תוציאו כסף שאין לכם

יותר מדי צרכנים מוציאים כסף שאין להם באמצעות חוב אשראי, הלוואות או אוברדראפט. לפני עידן כרטיסי האשראי לאנשים היה קל יותר לחיות בהתאם לכסף שעמד לרשותם. בימינו, אנשים שמשתמשים יתר על המידה בכרטיסי אשראי לא תמיד מבינים שהם מוציאים יותר מדי עד שהם טובעים בחובות.

עם זאת, אם תיצרו תקציב ותעמדו בו, לעולם לא תמצאו את עצמכם במצב מעורער שכזה. תדעו בדיוק כמה כסף אתם מרוויחים, כמה אתם יכולים להרשות לעצמכם להוציא מדי חודש וכמה אתם צריכים לחסוך. נכון, התנהלות פיננסית נכונה ומחושבת לא מהנה כמו מסע שופינג חסר מעצורים אבל הרבה יותר מספק לראות בסוף החודש כמה כסף הצלחתם לחסוך.

  1. ניהול תקציב מסייע להגיע לפרישה מאושרת יותר

במידה ואתם מוציאים את כספכם באופן אחראי ושקול, עוקבים אחר התקציב שלכם ולעולם לא שוקעים בחובות. חשוב שתדעו שמלבד היתרון הגדול של התנהלות כלכלית נכונה בהווה, היא גם תסייע לכם בעתיד ובהגיעכם לגיל הפרישה.

כאשר הכסף שנחסך לא סתם שוכב בחשבון העו”ש שלכם אלא מושקע ומנוהל בתבונה, הוא יכול לצמוח באופן משמעותי עד גיל הפרישה ובכך לאפשר לכם ליהנות מהכנסה יפה כאשר תצאו לפנסיה. אמנם קרנות פנסיה מיועדות בדיוק לזה, אך לא תמיד הקצבה הפנסיונית הצפויה, מספיקה לשמירה על רמת החיים שלכם. לכן חשוב להפריש מדי חודש סכומים נוספים שיגדילו את ההכנסה שלכם בגיל הפרישה.

  1. תקציב מסודר עוזר להיערך כראוי למצבי חירום

החיים מלאים בהפתעות לא צפויות, חלקן טובות יותר מאחרות. כאשר אתם מפוטרים, חולים או נפצעים, עוברים גירושים או אובדן במשפחה, זה יכול להוביל לסערה כלכלית רצינית. כמובן, נראה שמצבי החירום האלה תמיד מתעוררים בזמן הגרוע ביותר – כאשר אתם “קצרים” במזומנים. זו בדיוק הסיבה שכולם צריכים להחזיק בקרן חירום.

התקציב שלך צריך לכלול קרן חירום המורכבת מהוצאות מחיה בשווי שלושה עד שישה חודשים לפחות. הכסף הנוסף הזה יבטיח שלא תכנסו למעמקי החובות לאחר משבר חיים. כמובן, ייקח זמן לחסוך עבור שלושה עד שישה חודשים בהוצאות מחיה.

אתם לא חייבים להפריש את רוב המשכורות שלכם לקרן החירום שלכם מיד. הכניסו את זה לתוך התקציב שלכם, הגדירו יעדים ריאליים והתחילו בקטן. גם אם תשימו רק 200 ש”ח מידי חודש, קרן החירום שלכם תגדל בהדרגה עד לכדי הון שיעניק לכם שקט נפשי למספר חודשים.

  1. ניהול תקציב עוזר לשפוך אור על הרגלי צריכה לא טובים

בניית תקציב מאלצת אתכם לבחון מקרוב את הרגלי הצריכה שלכם. ייתכן שתשימו לב שאתם מוציאים כסף על דברים שאתם לא צריכים. האם אתם צופים בכל ערוצי הטלוויזיה בתוכנית שרכשתם או שניתן לעבור לחבילת ערוצים רזה יותר ולחסוך כסף? האם אתם באמת זקוקים ל-20 זוגות נעליים שחורות ומה בכלל יקרה אם לא תצאו למסעדה יקרה בכל שבוע? תקציב מסודר מאפשר לכם לחשוב מחדש על הרגלי הצריכה שלכם ולמקד מחדש את היעדים הפיננסיים שלכם.

  1. ספירת כספים עדיפה מספירת כבשים בלילות

מעקב אחר התקציב יעניק לכם הרבה יותר שקט נפשי. אנשים רבים מוטרדים ממצבם הכלכלי ואף מתקשים להירדם בלילות ממחשבות על עתידם הכלכלי. ניהול תקציב קפדני מאפשר לכם לספור כספים בביטחון מאפשר לספור כבשים כאשר המצב הכלכלי. השקט הנפשי שלכם שווה הון וזה משהו שניהול תקציב יכול להעניק לכם.

לסיכום

מדוע ניהול תקציב חשוב כל כך?

תכנון תקציב משפחתי עוזר ליצור יציבות פיננסית. על ידי מעקב אחר הוצאות וביצוע תוכנית, תקציב מסודר מקל על תשלום חשבונות בזמן, בניית קרן חירום וחיסכון בהוצאות גדולות כמו רכב או דירה. בסך הכל, תקציב מעמיד משפחות על בסיס כלכלי חזק יותר הן בטווח היומיומי והן לטווח הארוך.

מהי קרן חירום?

קרן חירום היא הוצאות מחיה בשווי שלושה עד שישה חודשים המופרשים במקרה של אירוע חיים בלתי צפוי, כגון הפסקת עבודה, מחלה או עלות אחזקת הבית.

מהן הסיבות העיקריות לניהול תקציב?

ישנן סיבות רבות לניהול תקציב. תקציב מסודר יכול לעתים קרובות לעזור לבנות עצמאות וחופש פיננסיים. תקציב יכול לכוון אתכם בדרך הנכונה להשגת היעדים הפיננסיים שלכם, הוצאות במסגרת האמצעים העומדים לרשותכם, חיסכון מוגדל לפנסיה, בניית קרן חירום וניתוח הרגלי הצריכה שלכם.

למידע וטיפים נוספים על ניהול פיננסי, בקרו בבלוג שלנו.

אפעל 6, פתח תקווה

פקס: 073-7684148

076-5401115

sherut@wise-fp.co.il

WordPress Video Lightbox Plugin