התנהלות פיננסית נכונה: 10 עקרונות בסיסיים להתנהלות כלכלית טובה יותר

התנהלות פיננסית נכונה: 10 עקרונות בסיסיים להתנהלות כלכלית טובה יותר

אינפלציה, ריבית שמטפסת, התייקרות מוצרים ועליה במחירי הנדל”ן הם רק חלק מהביטויים שגורמים לישראלים רבים להתכווץ בחוסר נוחות כשמדברים על התנהלות פיננסית נכונה ועל העתיד הכלכלי שלהם. 

דווקא היום, יותר מתמיד, יותר ויותר אנשים, זוגות ומשפחות, בוחרים לקחת אחריות על ההתנהלות הכלכלית שלהם ופועלים על מנת לעלות על מסלול כלכלי טוב, מחושב ויציב יותר. עם זאת, התנהלות כלכלית נכונה בהסתכלות על העתיד, עשויה להיות לא פשוטה לתכנון ולניהול ולכן נדרש סיוע וליווי של אנשי מקצוע מומחים בתחום הניהול הפיננסי. 

כדי לסייע לכם בצעדים הראשונים בתכנון וניהול פיננסי טוב יותר, אספנו עבורכם 10 עקרונות בסיסיים להתנהלות פיננסית נכונה.

ארגנו את הכספים שלכם 

ארגון הכספים שלכם הוא הצעד הראשון ליצירת ביטחון כלכלי. יש לעקוב אחר כרטיסי אשראי, חשבונות בנק, הלוואות אישיות, משכנתאות, הלוואות רכב וחסכונות לגיל הפרישה. תוכנת תקציב יכולה לספק פתרון נוח למעקב אחר כל החשבונות הללו, ביצוע תשלומים בזמן ועוד. ברגע שתזינו את החשבונות והיתרות שלכם לתוכנה לניהול תקציב או לטבלה מסודרת, תוכלו להשקיע פחות זמן בהתארגנות ויותר זמן בהבנת המצב הפיננסי שלכם.

הוציאו פחות ממה שאתם מרוויחים

הן באמצעות תוכנה לניהול פיננסי והן באמצעות רישום מסודר בשלל אמצעים, תוכלו לעקוב ולתקצב את ההוצאות שלכם ולנקוט בצעדים להשגת היעדים ארוכי הטווח שלכם. אם תלמדו לעקוב אחר הכספים שלכם ותדעו היכן אתם מוציאים הכי הרבה כסף, תוכלו לשלוט בכסף שלכם. הדרך הטובה ביותר להבטיח שאתם מתגברים על חוב או נמנעים ממנו מלכתחילה היא לעולם לא להוציא יותר ממה שאתם מרוויחים.

תנו לכסף שלכם לעבוד עבורכם

נצלו את ערך הזמן של הכסף. למה אנחנו מתכוונים? קבלו דוגמה קטנה: בחור צעיר בן 21 שמשקיע 50 ש”ח ביום עד לפרישה בגיל 67, בהחזר השקעה שנתי ממוצע של 5 אחוזים – יכול להיות מיליונר. בגיל 30 סכום החיסכון היומי הנדרש כמעט מוכפל. בגיל 40 הכמות מכפילה את עצמה פי ארבעה. לכן חשוב להתחיל לחסוך מוקדם ולעתים קרובות, גם אם מדובר בסכומים נמוכים.

הגבלת חוב לנכסים מניבים

עם כרטיסי אשראי והלוואות לרכב, כל אגורה שאתם מוציאים כדי להחזיר את החוב הזה הוא כסף שנזרק. מרבית דגמי המכוניות דורשים יותר בתיקונים ודמי מימון ממה שניתן לצפות באופן סביר ומאבדים מערכם באופן משמעותי עד המכירה. עם הריבית הגבוהה שניגבת בהלוואות בנקאיות או בחברות האשראי, הלוואות אלה אשר משמשות לקניית ריהוט ורכבים שמתבלים ומאבדים מערכם במהירות, הן לרוב החלטות גרועות. אם אתם צריכים לקחת הלוואה, היצמדו למימון דברים ששומרים על ערכם לאורך זמן, כמו נדל”ן או השכלה גבוהה.

למדו את עצמכם ללא הרף

ידע הוא כוח וכשמדובר בכסף שלכם, מדובר בהמון כוח עם השפעה עם החיים שלכם ועל עתידכם ועתיד ילדיכם. קראו כל כתב עת פיננסי, ספר ובלוג שאתם יכולים למצוא מגופים ויועצים פיננסיים נחשבים. עם זאת, הדרך הטובה ביותר לקבל מידע איכותי שמותאם בדיוק עבורכם הוא באמצעות ייעוץ כלכלי אישי. כאשר תבינו למה אתם משקיעים, כך יהיה לכם קל יותר לדבוק בתוכנית הפיננסית שלכם. אספו מידע חיוני ופתחו את הראש לאפיקי השקעה וחיסכון מגוונים.

היו מודעים לסיכון

המפתח להבנת התשואה על השקעות הוא שככל שאתם מסתכנים יותר, כך התשואה צריכה להיות טובה יותר. זה נקרא חילופי סיכון-תשואה. להשקעות כמו מניות ואגרות חוב בעלות שיעור תשואה גבוה יותר, יש לרוב סיכון גבוה יותר לאבד את הקרן שהשקעתם. להשקעות כמו תעודות פיקדון וחשבונות שוק הכסף עם שיעור תשואה נמוך יותר, יש סיכון נמוך יותר לאובדן קרן. מכיוון שאף אחד לא יודע את העתיד, אתם לא יכולים להיות בטוחים ב-100 אחוזים שכל השקעה תעשה טוב. אם אתם מגוונים את ההשקעות שלכם, סביר להניח שתוכלו להשיג רווחים לאורך זמן מבלי להסתכן בסיכון משמעותי על כל תיק ההשקעות שלכם. או בקיצור – אל תשימו את כל הביצים בסל אחד.

גיוון הוא לא רק להשקעות

מצאו דרכים יצירתיות לגוון את ההכנסה שלכם. לכל אחד יש כישרון או מיומנות מיוחדת. הפכו את הכישרונות שלכם להזדמנות להרוויח כסף. חקרו דרכים להרוויח כסף מהבית. ההכנסה הנוספת יכולה להשלים את הכנסתכם במשרה מלאה או אפילו לגרום לשינוי קריירה מרגש. יועצי השקעות מקצועיים יכולים להראות לכם כיצד אפילו שיפור קל בהכנסה יכול לשנות באופן חיובי את הפרופיל הפיננסי שלכם.

מקסמו את הטבות התעסוקה שלכם

הטבות תעסוקה כמו קרן השתלמות או השכר הקובע לפנסיה, חשבונות הוצאות גמישים וביטוח בריאות פרטי, מניבות כמה משיעורי התשואה הגבוהים ביותר שיש לכם גישה אליהם. ודאו שאתם מנצלים את כל הדרכים שבהן הטבות מהמעסיק שלכם יכולות לחסוך לכם כסף על ידי הפחתת מסים או חיסכון ארוך טווח.

שימו לב למיסים

אפרופו מיסים – חשוב לנצל היטב את כל הטבות המס שמגיעות לכם על פי חוק. אם אתם עצמאיים, רואה חשבון מקצועי ואיכותי יסייע לכם במקסום הטבות המס שמגיעות לכם. אם יש לכם מקורות הכנסה שונים, הגשת תיאום מס מידי שנה ובקשות להחזרי מס, עשויים להניב לכם אלפי ואף עשרות אלפי שקלים מידי שנה. שימו לב גם לשינויים משפחתיים שחלים במהלך השנים. אתם עשויים להיות זכאים לנקודות זיכוי במס על כל ילד שמצטרף למשפחה ובמקרים של מגורים במקומות בעלי הטבות מס ועוד.

התכוננו לבלתי צפוי

למרות מאמציכם, אי אפשר להימנע ממצבי חירום בלתי צפויים. לכן עליכם לחסוך מספיק כסף ולהצטייד בביטוחים איכותיים כדי להיות מסוגלים להתמודד עם אובדן עבודה, תאונות, טיפול רפואי קטסטרופלי, תיקוני מכוניות וכל הוצאה גדולה ובלתי צפויה. הגדלת ההון שאתם חוסכים בזמנים טובים יכולה לעזור לכם לנהל את עתידם הכלכלי ולהגן עליכם מפני מהמורות כלכליות בדרך. בנוסף, חיסכון למקרי חירום יסייע לכם לוודא שחשיפה פיננסית בלתי צפויה לא פוגעת במטרות ארוכות הטווח שלכם ובביטחון הפיננסי של משפחתכם.

חברת wise מספקת מגוון שירותי תכנון וניהול פיננסי אשר יסייעו לכם לשפר את מצבכם הכלכלי, ליצור התנהלות פיננסית נכונה וליהנות מעתיד כלכלי טוב יותר.

אפעל 6, פתח תקווה

פקס: 073-7684148

076-5401115

sherut@wise-fp.co.il

WordPress Video Lightbox Plugin