מהן קרן השקעות אלטרנטיבות ומהם ההבדלים בין קרנות השקעה סחירות ללא סחירות?

מהן קרן השקעות אלטרנטיבות ומהם ההבדלים בין קרנות השקעה סחירות ללא סחירות?

ניירות ערך הם מכשירים פיננסיים בעלי ערך כספי ולעתים קרובות מייצגים בעלות או יחסי נושה. ישנן שלוש קטגוריות עיקריות של ניירות ערך: חוב, הון והכלאה של חוב והון.

הבדל משמעותי אחד בין ניירות ערך הוא האם הם סחירים או לא סחירים. משקיעים רבים בוחרים הן בהשקעות סחירות והן בהשקעות שאינן סחירות כדי לגוון את תיקי ההשקעה שלהם.

מה ההבדלים בין קרנות השקעה סחירות ללא סחירות?

פריט סחיר מאפשר קנייה או מכירה בקלות בשוק ההון. ניירות ערך סחירים הם מכשירים פיננסיים הזמינים בבורסות או בשווקים. תכונות של ניירות ערך סחירים כוללים בעלות המועברת בקלות וערכים הכפופים לתמחור בשוק. ניירות ערך סחירים מייצגים את כמות ההון שהמנפיק יכול לגשת אליו. ניירות ערך אלו נחשבים לנזילים מכיוון שהם מבשילים במהירות ומומרים בקלות למזומן. לצד כל זה, ניירות ערך סחירים נושאים סיכון גבוה יותר מאשר ניירות ערך לא סחירים.

ניירות ערך לא סחירים אינם נקנים או נמכרים בשווקים וקשה יותר להשיגם כתוצאה מכך. נייר ערך לא סחיר אינו חשוף להשפעות של תנודות בשוק, מה שהופך אותו פחות מועד לתנודתיות עקב תנאי השוק. ישנם ניירות ערך לא סחירים שעשויים להיות מוגבלים והם נחשבים כהשקעה לטווח ארוך. ניירות ערך שאינם סחירים נחשבים כבלתי נזילים מכיוון שהם אינם מועברים בקלות לבעלות חדשה ואינם מומרים בקלות למזומן. היתרון הגדול שלהם הוא סיכון נמוך הכרוך בניירות ערך לא סחירים.

מהו נייר ערך סחיר?

ניירות ערך סחירים הם בעיקרם נכסים פיננסיים בלתי מוגבלים לטווח קצר המונפקים באמצעות חברות המבקשות לגייס הון. רוב ניירות הערך נחשבים לסחירים וניתן לרכוש אותם דרך שוק משני. ניירות ערך סחירים נרכשים, נמכרים או נסחרים בקלות. הם נוטים להיות נזילים מכיוון שניתן למכור אותם די בקלות בהשוואה לנכסים אחרים. ניירות ערך סחירים כוללים מניות, אג”ח, קרנות נאמנות ותעודות פיקדון (CD). ניירות ערך סחירים מייצגים חוב או הון. מניות הן דוגמה להון, בעוד שאיגרות חוב מייצגות חוב.

ממשלות מנפיקות איגרות חוב הניתנים לסחירות בצורה של שטרות אוצר, לפי המכון לפיננסים תאגידיים. לניירות ערך סחירים יש תקופת פירעון קצרה של בדרך כלל פחות משנה. למטרות חשבונאיות, המנפיק מזהה ניירות ערך אלה באחד משלושת סיווגים של ניירות ערך סחירים: זמינים למכירה, מוחזקים למסחר ומוחזקים עד לפדיון. איגרות חוב הן סוג של נייר ערך סחיר שלעתים קרובות מוחזק עד לפדיון.

מהם ניירות ערך שאינם סחירים?

לרוב, דוגמאות לניירות ערך לא סחירים הן סוגים ספציפיים של אג”ח של האוצר. אגרות חוב חיסכון, ניירות ערך מסדרות ממשלתיות ומקומיות, קרנות נדל”ן ועוד. ניירות ערך לא סחירים מונפקים לרוב בדיסקאונט וצפויים להבשיל עם הזמן לערכם הנקוב. במקרים מסוימים, ניירות ערך לא סחירים, כגון אג”ח חיסכון, אינם ניתנים להעברה או מוגבלים. ניירות ערך לא סחירים מונפקים לרוב בדיסקאונט מכיוון שהם אינם מתקבלים בקלות כמו ניירות ערך סחירים.

הסיבה העיקרית להנפקת נייר ערך בעל מעמד לא סחיר היא להבטיח בעלות יציבה על ניירות ערך מסוג זה. הרווח למשקיעים בניירות ערך לא סחירים הוא ההפרש בין מחיר הרכישה לערך בפדיון. הן נחשבות להשקעות ארוכות טווח מכיוון שפדיון נמשך יותר משנה, בניגוד לניירות ערך סחירים.

השקעות אלטרנטיבות נוספות

כאשר רוב האנשים חושבים על השקעה, הם בדרך כלל חושבים על השקעות מסורתיות – כלומר מניות, אג”ח ומזומן. אבל השקעות אלה הם רק חלק מהתמונה. ישנה קטגוריה נוספת של השקעות מעבר להשקעות מסורתיות, הנקראת קרן השקעות אלטרנטיביות. הסוגים של ההשקעות הללו יכולים להשתנות מאוד בנגישות ובמבנה שלהם אך הם חולקים כמה מאפיינים מרכזיים:

  • הם אינם מוסדרים על ידי הרשות לניירות ערך
  • הם לא נזילים – כלומר לא ניתן למכור אותם בקלות או להמיר בדרך אחרת למזומן
  • יש להם מתאם נמוך לסוגי השקעות סטנדרטיים – כלומר הם לא בהכרח נעים באותו כיוון כמו נכסים אחרים כאשר תנאי השוק משתנים

בעוד שהשקעות אלטרנטיביות חולקות את תכונות המפתח הללו, הן מהוות גם קבוצת נכסים מגוונת. להלן סוגים של השקעות אלטרנטיביות שכדאי להכיר:

השקעת חוב

חוב פרטי מתייחס להשקעות שאינן ממומנות על ידי בנקים (כלומר, הלוואה בנקאית) או נסחרות בשוק פתוח. חוב פרטי ממונף כאשר חברות זקוקות להון נוסף כדי להצמיח את העסקים שלהן. החברות המנפיקות את ההון נקראות קרנות חוב פרטיות, והן מרוויחות בדרך כלל בשתי דרכים: באמצעות תשלומי ריבית והחזר ההלוואה הראשונית.

קרנות גידור

קרנות גידור הן קרנות השקעה הסוחרות בנכסים נזילים יחסית ומשתמשות באסטרטגיות השקעה שונות במטרה להרוויח תשואה גבוהה על השקעתם. מנהלי קרנות גידור יכולים להתמחות במגוון מיומנויות לביצוע האסטרטגיות שלהם.

קרנות גידור הן בלעדיות, זמינות רק למשקיעים מוסדיים כגון קרנות פנסיה, קרנות נאמנות ואנשים בעלי הון גבוה.

נדל”ן

ישנם סוגים רבים של נכסים ריאליים. לדוגמה, קרקעות לבניה וקרקעות חקלאיות. נדל”ן הוא הסוג הנפוץ ביותר וסוג הנכסים הגדול בעולם.

בנוסף לגודלו, נדל”ן הוא קטגוריה מעניינת כי יש לו מאפיינים דומים לאג”ח — מכיוון שבעלי נכסים מקבלים תזרים מזומנים שוטף משוכרים שמשלמים שכר דירה ו בנוסף שומרים על הון עצמי משום המטרה היא להעלות את ערך הנכס לטווח ארוך.

סחורות

סחורות הן גם נכסים אמיתיים ובעיקר משאבי טבע, כגון מוצרים חקלאיים, נפט, גז טבעי ומתכות יקרות ותעשייתיות. סחורות נחשבות להגנה מפני אינפלציה, מכיוון שהן אינן רגישות לשוקי המניות הציבוריים. בנוסף, ערך הסחורות עולה ויורד עם ההיצע והביקוש – ביקוש גבוה יותר לסחורות מביא למחירים גבוהים יותר ולפיכך לרווח המשקיעים.

פריטי אספנות

פריטי אספנות כוללים מגוון רחב של פריטים, החל מיינות נדירים למכוניות וינטג’ ועד לשעוני יוקרה. השקעה בפריטי אספנות פירושה רכישה ותחזוקה של פריטים פיזיים מתוך תקווה שערכם יעלה לאורך זמן.

באמצעות מנהל תיקים מקצועי מחברת wise תוכלו לנהל את ההשקעות שלכם באופן מיטבי, תוך התאמה מלאה לצרכים האישיים שלכם היום ובעתיד.

אפעל 6, פתח תקווה

פקס: 073-7684148

076-5401115

sherut@wise-fp.co.il

WordPress Video Lightbox Plugin