מהו תיק השקעות מומלץ וכיצד יוצרים תיק השקעות איכותי שמתאים לכם?

מהו תיק השקעות מומלץ וכיצד יוצרים תיק השקעות איכותי שמתאים לכם?

אחד המשקיעים המצליחים בכל הזמנים, וורן באפט, אמר פעם, “הרבה יותר טוב לקנות חברה נפלאה במחיר הוגן מאשר חברה הוגנת במחיר נפלא”. למרות העלייה האחרונה בעניין הקשור להשקעות “איכותיות”, הנחת היסוד של בעלות על חברות עקביות ורווחיות אינה תופעה חדשה.

בצל מגיפת הקורונה ובתוספת התרחשויות וגורמים גלובליים נוספים, ניתן למצוא יותר ויותר משקיעים שמנצלים את ההזדמנות להעריך מחדש את האיכות הבסיסית של החברות השונות בתיקי ההשקעות שלהם. עם הכנסות ורווחים על פני תעשיות שעלולות להיות בסיכון, אותן חברות עם מאזנים חזקים ועקביים מספקות הצעת ערך אטרקטיבית מאוד למשקיעים המעוניינים לעמוד בכל סערה שעלולה להגיע.

השינוי הזה ברחבי הכלכלה העולמית הוביל משקיעים רבים להסתכל לעומק על הנוף של השקעות מוכוונות “איכות”. עם זאת, עבור משקיעים שמכירים את המרחב הזה, ולמי שרק שוקלים אותו, עולות שתי שאלות עיקריות בהערכת הקצאת מניות איכותית לתיקים שלהם:

  1. מהן הדרכים השונות להגדיר חברה איכותית והאם יש הבדלים בין ההגדרות הללו?
  2. כיצד מנהל השקעות מקצועי יכול לשלב את כל המידע הזה לאסטרטגיית השקעה חכמה?

סקירת גורמים איכות

ניתן להגדיר חברות איכותיות בדרכים רבות, אך בגדול, אנו מאמינים שחברה איכותית היא חברה בעלת רווחיות חזקה, עומסי חוב ניתנים לניהול, ונוהלי רווח וחשבונאות עקביים, במיוחד ביחס לעמיתים בענף.

למרות שהטרמינולוגיה של השקעה “איכותית” היא חדשה עבור חלק מהמשקיעים, אנו סבורים שזהו למעשה אחד מסגנונות ההשקעה הוותיקים ביותר שקיימים.

עם זאת, עם יותר ויותר נתונים בסיסיים בהישג ידם של המשקיעים, בהחלט חלה עלייה מקבילה בכמות המחקרים שפורסמו בנושא מניות באיכות גבוהה. למרות שפע של נתונים המראים ביצועים גבוהים ועקביים של מניות באיכות גבוהה ביחס לעמיתיהן באיכות נמוכה יותר, נותרה השאלה – מדוע לא כל המשקיעים בוחרים להשקיע במניות הללו?

על פניו נראה שהשקעה בחברות איכותיות תלווה בפחות סיכון מאשר השקעה בחברות באיכות נמוכה יותר, אז למה שמשקיעים יסתכנו עם חברות באיכות נמוכה אשר לטווח הרחוק עשויות להראות ביצועים פחות טובים? למרות שאין תשובה אחת נכונה לשאלה זו, אנו מאמינים שהרציונל ההתנהגותי והמבני גורמים לפער הזה וליצירת תיקי השקעות שונים כל כך על ידי משקעים שונים. לא כל מוצר, טוב ככל שיהיה, מתאים לכל משקיע ולכן ישנה חשיבות ביצירת תיק השקעות בהתאמה אישית לכל אדם.

מהם הפקטורים להגדרת “איכות” בהשקעה? 

איך באמת מגדירים איכות והאם הדרכים השונות להגדיר מאפיין זה באמת יוצרות הבדל משמעותי? התשובה הקצרה היא בהחלט כן! בהתבסס על שנים של יישום וניהול תיקי השקעות, אנו מאמינים שהתמונה השלמה ביותר של האיכות הבסיסית של החברה צריכה להתבסס על שלושה נדבכים עיקריים: רווחיות, יכולת פירעון פיננסית ועקביות חשבונאית. לכל הפרמטרים הללו אנו מתייחסים ביצירת תיק השקעות חדש וכן בניהול שוטף של תיק השקעות קיים. ניהול תיק השקעות איכותי מצריך הבנה מעמיקה בתחום וכן מעקב שוטף שמאפשר לנקוט בצעדים חיוניים בזמן אמת. 

בניית תיק השקעות איכותי

איך לוקחים את כל המידע הזה, ויוצרים תיק השקעות מנייתי איכותי? ישנם שני היבטים קריטיים לבניית תיקי השקעות שיש לקחת בחשבון. ראשית, האסטרטגיה חייבת להיות שקולה ומכוונת להקצאת מגזרים. מניות איכותיות ולא סקטורים, הן אלו שמניעות את הביצועים העודפים בטווח הארוך ביחס לשוק, ולכן אנו מאמינים בנטרול חשיפה מגזרית ביחס לשוק.

שנית, האסטרטגיה חייבת לשקול גם כיצד ניתן לאזן בין שילוב של מאפיין האיכות לעומת לקיחת סיכון ספציפי במניות. אנו סבורים שהשלכת רשת מעט רחבה יותר והגבלת סיכון ספציפי למניה יכולה לעזור לשלב באופן שיטתי את מרכיב האיכות ולהגביל את ההשפעה של כל מניה בנפרד על ביצועי התיק.

משקיעים רבים עשו את הצעד הקריטי של הערכה מחדש של תיקי ההשקעות שלהם תוך התמקדות מאוד ספציפית בחוזק היסוד של החברות שבבעלותם. להיות מכוון לגבי איכות התיק חיוני עכשיו יותר מאי פעם. משום כך חשוב ליצור ולנהל תיק השקעות באמצעות מנהל השקעות מקצועי ומיומן. 

מהו מנהל השקעות וכיצד הוא יכול לנהל עבורכם תיק השקעות איכותי?

תיק השקעות מומלץ הוא לא מוצר אחיד שניתן לספק לכל משקיע. על מנת ליצור תיק השקעות איכותי מומלץ להיעזר במנהל תיק השקעות מקצועי ומיומן. מנהל תיקי השקעות הוא בעל רישיון לניהול תיקי השקעות מטעם הרשות לניירות ערך. מנהל תיק השקעות עובד בחברה אשר קיבלה רישיון לניהול תיקי השקעות, ממש כמו חברת wise. תפקידו של מנהל תיק ההשקעות הוא לנהל את כספם של לקוחותיו אשר יכולים להיות משקיעים פרטיים ולקוחות מוסדיים. סמכויותיו של מנהל תיק השקעות כפופות לייפוי הכוח שהוא מקבל מכל לקוח ומאפשר לו לרכוש ולמכור ניירות ערך בחשבונו של כל משקיע שנתן את הסכמתו לכך.

למנהל תיק השקעות יש ידע נרחב בתחומי שוק ההון והשקעות שונות. הוא יכול ליצור אסטרטגיית השקעה שמתאימה לכל משקיע באופן אישי. ההתאמה הזאת חשובה מאוד, שכן כל לקוח הינו בעל העדפות שונות ומבנה אישיות שונה. יש שיעדיפו לקחת יותר “סיכונים” כדי להשיג תשואה טובה יותר ויש משקיעים שמרנים יותר שיעדיפו להשקיע את כספם באופן סולידי שיאפשר להם להשיג רווחים נמוכים יותר אך ליהנות מיותר יציבות ושקט נפשי.

מנהל תיק ההשקעות יודע לבחון את כל האפשרויות השונות וליצור לכל לקוח תיק השקעות שנותן את המענה הטוב ביותר עבורו. עבודתו של מנהל תיק ההשקעות לא מסתיימת ביצירת תמהיל ההשקעה אלא ממשיכה בליווי וניהול שוטפים של תיק ההשקעות לאורך זמן, על מנת למקסם את הרווחים ולנהל באופן הטוב ביותר את תיק ההשקעות. 

אם אתם מעוניינים ליצור תיק השקעות איכותי ולנהל באופן מקצועי ומיטבי את תיק ההשקעות שלכם, מומחי ההשקעו שלנו ישמחו לעמוד לשירותיכם. לפרטים נוספים, צרו איתנו קשר

אפעל 6, פתח תקווה

פקס: 073-7684148

076-5401115

sherut@wise-fp.co.il

WordPress Video Lightbox Plugin